انسان يا حيوان؟

آمار تعرض جنسي در جهان

22-1.jpg

شرق؛ بنابر آماري که سازمان بهداشت جهاني (WHO) ارائه داده سوءاستفاده جنسي از کودکان در کنار کار اجباري و خشونت فيزيکي عليه کودکان افزايش چشمگيري داشته و به يکي از اصلي ترين نگراني هاي سلامت جهاني تبديل شده است.

کودکان نيازمند توجه به سلامتي و موقعيت اجتماعي خود هستند و در صورتي که اين شرايط آنها مورد توجه مناسب قرار نگيرد آثاري منفي در رشد اقتصادي و اجتماعي جوامع خواهد داشت.

کشور آفريقاي جنوبي در ميان کشورهايي که نرخ بسيار بالاي سوءاستفاده جنسي از کودکان در آنها ثبت شده در رده هاي بالا قرار دارد و اين موضوع به يکي از اصلي ترين بحران هاي اين کشور تبديل شده است. بنابر تحقيقي که سازمان بهداشت جهاني انجام داده سالانه حدود 20 هزار گزارش سوءاستفاده جنسي به پليس آفريقاي جنوبي مخابره مي شود که يک پنجم آن مربوط به کودکان زير 18 سال است. اين آمار طي 10 سال گذشته افزايش چشمگيري داشته و البته جداي از اين آمار تعداد بسيار زيادي سوءاستفاده جنسي از کودکان در اين کشور صورت مي گيرد که هيچ گزارش و اطلاعاتي از آن به پليس اين کشور ارائه نمي شود.شبکه تلويزيوني BBC اما آمار نگران کننده تري از اين بحران ارائه مي دهد؛ سوءاستفاده جنسي از کودکان طي دهه گذشته 400 درصد افزايش داشته است. براساس تحقيقي که صورت گرفته دختري که در آفريقاي جنوبي به دنيا مي آيد بيشتر از آنکه احتمال به مدرسه رفتنش وجود داشته باشد احتمال دارد که مورد سوءاستفاده جنسي قرار گيرد. معمولاً اين کودکان هم از طبقه فقير جامعه هستند.

در سال 1994 سالانه بيش از 18 هزار سوءاستفاده جنسي از کودکان به پليس آفريقاي جنوبي گزارش مي شد که اين آمار در سال 2005 به 30 هزار مورد افزايش يافته است.

گزارش ديگري هم نشان مي دهد که سالانه 60 هزار مورد تجاوز جنسي در اين کشور آفريقايي صورت مي گيرد که 40 درصد آن افراد زير 18 سال هستند.

از سوي ديگر دانشگاه آفريقاي جنوبي هم اعلام کرده که سالانه يک ميليون زن و کودک در اين کشور مورد تجاوز قرار مي گيرند.

*سال گذشته نوزادي نه ماهه مورد تعرض شش مرد قرار گرفت که سن شان بين 24 تا 66 سال بود. مادر اين نوزاد پس از تولدش او را در خيابان رها کرده بود.

*دختر چهار ساله اي پس از آنکه توسط پدرش مورد تعرض قرار گرفت، جان داد.

*نوزادي 14 ماهه پس از آنکه توسط دو عموي خود مورد سوءاستفاده جنسي قرار گرفت، جان داد.

*نوزادي هشت ماهه توسط چهار مرد مورد تعرض قرار گرفت که يکي از آنها بعدها در دادگاه به حبس ابد محکوم شد. اين تنها چهار نمونه از سوءاستفاده هاي جنسي وحشتناکي است که روزانه نسبت به کودکان آفريقاي جنوبي صورت مي گيرد.

اين آمار زماني بيشتر نگران کننده مي شود که توجه داشته باشيم 70 درصد بزرگسالان و 80 درصد کودکان مبتلا به ويروس HIV در آفريقاي جنوبي زندگي مي کنند.يکي از عواملي که باعث افزايش سوءاستفاده جنسي از کودکان در آفريقاي جنوبي شده اين ديدگاه است که تجاوز به کودکان باعث جلوگيري از ايدز يا درمان آن خواهد شد.

اين ديدگاه نه تنها در آفريقاي جنوبي بلکه در ديگر کشورهاي آفريقايي از جمله ليبريا هم وجود دارد. اين کشور هم يکي از بالاترين آمارهاي سوءاستفاده جنسي را در ميان کشورهاي جهان دارا است. همين چند هفته پيش بود که در ليبريا کشيشي 64 ساله پسري هشت ساله را مورد آزار جنسي قرار داده بود. اين اتفاق رسوايي بزرگي در کليساي اين کشور برپا کرد.

اين پديده تنها شامل کشورهاي فقير و آفريقايي نمي شود بلکه در امريکا که ثروتمندترين کشور دنيا است هم آمار نگران کننده اي در اين مورد وجود دارد.

دانشگاه کلرادو چندي پيش آماري از سوءاستفاده جنسي به خصوص در ميان کودکان اين کشور منتشر کرد.

*در هر دو دقيقه يک کودک در امريکا مورد سوءاستفاده جنسي قرار مي گيرد.

*يک زن از هر شش زن امريکايي در کودکي مورد سوءاستفاده جنسي قرار گرفته است و يک مرد از هر 33 مرد.

*در سال 2005 بيش از 200هزار کودک و نوجوان در امريکا مورد آزار جنسي قرار گرفتند که 44 درصد آنها نوجوانان بين سنين 12 تا 18 سال هستند.

*در امريکا تنها 41 درصد موارد سوءاستفاده جنسي از کودکان به پليس گزارش مي شود و 59 درصد اين تجاوز به پليس گزارش نمي شود.

*تنها در ايالت کلرادو سالانه بيش از 50 کودک در اثر سوءاستفاده جنسي جان خود را از دست مي دهند که 75 درصد آنها را کودکان زير 4 سال تشکيل مي دهند.

*سالانه حدود دو هزار کودک در ايالت کلرادو پس از سوءاستفاده جنسي به بخش مراقبت هاي ويژه مراکز درماني منتقل مي شوند.

                                                                                   (روزنامه شرق۳۱/۲/۸۶)

/ 0 نظر / 16 بازدید