بدون شرح!

گزارش يونيسف از فقر در کشورهاي در حال توسعه

22-6.jpg

يونيسف چند ماه پيش گزارش مشروحي در مورد وضعيت کودکان دنيا و شرايط زندگي آنها منتشر کرد.

در تحقيقي که يونيسف انجام داده کودکان خياباني را به دو دسته تقسيم کرده است؛ ساکن و مهاجر. اين کودکان از نظر مشاغل و گذران امور هم به پنج دسته تقسيم شده اند؛ داراي مشاغل خياباني، داراي مشاغل کاذب، ولگردان و باجگيران، متکديان و بزهکاران.

مجموعه همين کودکان خياباني از نظر وضعيت سکونت داراي تقسيمات متفاوتي هستند؛ کارتن خواب انفرادي، کارتن خواب گروهي، اتوبوس خواب، قطارخواب و هتل خواب.براساس گزارش يونيسف پايين بودن نرخ رشد اقتصادي کشورهاي در حال توسعه نسبت به کشورهاي توسعه يافته و صنعتي و توزيع ناعادلانه درآمد در اين بخش از جهان باعث شده ميزان فقر در اين کشورها بيش از ديگر بخش هاي جهان باشد.پژوهشگران بر اين باور هستند که براي داشتن يک زندگي عادي بايد هفت عامل در کنار يکديگر حضور داشته باشند. اين هفت عامل عبارتند از؛ دسترسي به غذاي سالم و کافي، آب سالم، خدمات تصفيه آب، بهداشت و درمان، سرپناه، آموزش و اطلاعات روز دنيا. در صورتي که فردي از دو يا چند عامل يادشده بي بهره باشد در شمار فقراي جهان قرار مي گيرد.آمارها نشان مي دهد 37 درصد از کودکاني که در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند که جمعيتي بالغ بر 640 ميليون نفر را شامل مي شوند در فقر مطلق زندگي مي کنند. يعني از بيش از دو فاکتور ضروري براي داشتن يک زندگي سالم محروم هستند.

ميزان فقر در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا و جنوب آسيا بيش از ديگر نقاط جهان است. طبق آمارهاي يونيسف بيش از هفتاد درصد کودکان ساکن در اين مناطق در فقر مطلق زندگي مي کنند. شمار کودکان فقير در کشورهاي امريکاي لاتين، کارائيب و آسياي شرقي کمتر است. چيزي حدود بيست درصد کودکان ساکن در اين مناطق در دامان فقر زندگي مي کنند و اين نسبت در کشورهاي آسياي شرقي و اقيانوسيه به کمتر از ده درصد مي رسد. تعداد کودکان محروم از امکانات اوليه حيات در مناطق روستايي جهان بيشتر از شهرها است. در حال حاضر هفتاد درصد از کودکان روستايي جنوب صحراي آفريقا و آسياي جنوبي در فقر مطلق هستند و حتي حداقل غذا، آب يا امکانات آموزشي و بهداشتي را هم در اختيار ندارند.

*بيش از نيمي از کودکان کشورهاي در حال توسعه (56 درصد) که تعداد آنها از يک ميليارد نفر هم بالاتر است در محروميت کامل به سر مي برند و حتي امکانات لازم براي ادامه حيات و داشتن يک زندگي سالم را نيز در اختيار ندارند.

*ميزان محروميت کودکان در دو منطقه جنوب صحراي آفريقا و آسياي جنوبي به بيش از هشتاد درصد رسيده است. اين امر در آينده مشکلات اقتصادي بسيار زيادي براي اين کشورها ايجاد خواهد کرد.

*سطح محروميت کودکان روستايي جهان از کودکان فقير شهري بسيار بالاتر است. براي مثال بيش از 90 درصد کودکان ساکن در روستاهاي آسياي جنوبي و جنوب صحراي آفريقا و 82 درصد از کودکان روستاهاي آفريقاي شمالي و خاورميانه در فقر مطلق زندگي مي کنند و از حداقل امکانات حياتي بي بهره هستند.

*بزرگترين مشکل کودکان فقير جهان نداشتن سرپناه و عدم امکان دسترسي به غذا و آب سالم است که باعث شده به بيماري هاي مختلفي مبتلا شوند و آسيب هاي جدي ببينند.

*34 درصد از کودکان کشورهاي در حال توسعه يعني حدود نيم ميليارد کودک به دليل نداشتن سرپناه مناسب مجبور هستند يک اتاق کوچک را با شش نفر تقسيم کنند و حتي از امنيت لازم براي استراحت يا داشتن يک حريم شخصي محروم هستند.

*31 درصد از کودکان جهان يعني حدود نيم ميليارد کودک ساکن در کشورهاي در حال توسعه به حمام، دستشويي، صابون، وسايل ضدعفوني کننده و... دسترسي ندارند و به همين دليل در معرض بيماري هاي عفوني و ميکروبي قرار دارند.

*25 درصد از کودکان کشورهاي در حال توسعه که شامل 400 ميليون نفر مي شوند به راديو، تلويزيون، تلفن و روزنامه دسترسي ندارند و در ناآگاهي کامل به سر مي برند.

*376 ميليون کودک يعني 20 درصد کودکان کشورهاي در حال توسعه براي رسيدن به آب بايد حداقل پانزده دقيقه پياده روي کنند تا بتوانند از آب ناسالم و تصفيه نشده چاهي استفاده کنند. عدم دسترسي اين قشر به آب تصفيه شده و سالم يکي از بزرگترين مشکلات بهداشتي جهان است.

*پانزده درصد کودکان زير پنج سال کشورهاي در حال توسعه از نظر غذايي کاملاً محروم هستند و کالري هاي ضروري براي سلامت جسمي و ذهني خود را دريافت نمي کنند. نيمي از آنها يعني حدود 91 ميليون کودک محروم از غذا در کشورهاي جنوبي قاره آسيا به سر مي برند.

*265 ميليون کودک در کشورهاي در حال توسعه جهان يعني پانزده درصد کودکان ساکن در اين بخش ها در برابر هيچ نوع بيماري واکسينه نشده اند و در اثر استفاده از غذا و آب ناسالم به بيماري هاي عفوني زيادي مبتلا مي شوند.

*13 درصد کودکان و نوجوانان بين 7 تا 18 سال کشورهاي در حال توسعه که شامل 134 ميليون نفر هستند هرگز به مدرسه نرفته اند و سواد خواندن و نوشتن ندارند. اين قشر از نظر آموزشي کاملاً محروم هستند و براي انجام هر کاري نياز به کمک ديگران دارند.

*ميزان فقر کودکان در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا بيش از ديگر نقاط جهان است. آنها حداقل از 4 عامل از 7 عامل ضروري براي ادامه بقا و برخورداري از يک زندگي سالم محروم هستند.

*198 ميليون کودک در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا از سرپناه مناسب بي بهره هستند. 167 ميليون کودک هرگز از آب سالم و تصفيه شده استفاده نکرده اند و 30 درصد تا به حال به يک محيط آموزشي مثل مدرسه يا کلاس درس نرفته اند. 27 درصد کودکان اين منطقه از خدمات ضروري براي حفظ سلامت مثل واکسيناسيون يا خدمات پزشکي حين بيماري بهره اي نبرده اند. در جنوب آسيا نيز تعداد زيادي از کودکان از نظر بهداشتي، اطلاعاتي و غذايي محروم هستند. طبق آمارها 61 درصد کودکان آسياي جنوبي اصلاً در وضعيت بهداشتي مناسبي زندگي نمي کنند. 40 درصد کودکان اين منطقه در محل سکونت خود وسايل ارتباط جمعي ندارند و 27 درصد از غذاي سالم بي بهره هستند. بيش از نيمي از کودکاني که در محروميت کامل غذايي هستند در جنوب آسيا سکونت دارند. شمار کودکان محروم غذايي در اين منطقه به 53 ميليون نفر مي رسد. البته در همين مناطق هم توزيع فقر يکسان نيست. مثلاً در کشور مالديو تنها 19 درصد کودکان در فقر مطلق به سر مي برند در حالي که در کشوري مثل روآندا که در آفريقا قرار دارد بيش از نود درصد کودکان از هيچ کدام از امکانات حيات بهره مند نيستند و در فقر مطلق زندگي مي کنند. در کشورهاي خاورميانه 45 درصد کودکان از داشتن سرپناهي مناسب محروم هستند و 25 درصد هرگز غذاي مناسب مصرف نکرده اند.

*شمار کودکان فقير و محروم در روستاهاي جهان بيش از شهرها است. بيشترين تفاوت بين کودکان روستايي و شهري در حوزه خدمات بهداشتي است زيرا تنها 9 درصد کودکان شهري از خدمات بهداشتي محروم هستند ا ما در مقابل 41 درصد کودکان ساکن در روستاهاي جهان از اين عامل حياتي بي بهره هستند. از طرف ديگر احتمال اينکه يک کودک روستايي در يک فضاي پرجمعيت زندگي کند سه برابر بيشتر از يک کودک شهري است.

                                                                (برگرفته از روزنامه شرق ۳۱/۲/۸۶)

/ 0 نظر / 13 بازدید