نقد آزاد

دست مريزاد سردار

سومين شب جمع آوري اراذل و اوباش در خيابان رودكيدومين شب جمع‌آوري اراذل و اوباش تهران در محله خاوران

سردار رادان،فرمانده نيروي انتظامي تهران بزرگ در اطاق عمليات

+   مهدی شفیعی طهران ; ٥:٤۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦

انسان يا حيوان؟

آمار تعرض جنسي در جهان

شرق؛ بنابر آماري که سازمان بهداشت جهاني (WHO) ارائه داده سوءاستفاده جنسي از کودکان در کنار کار اجباري و خشونت فيزيکي عليه کودکان افزايش چشمگيري داشته و به يکي از اصلي ترين نگراني هاي سلامت جهاني تبديل شده است.

کودکان نيازمند توجه به سلامتي و موقعيت اجتماعي خود هستند و در صورتي که اين شرايط آنها مورد توجه مناسب قرار نگيرد آثاري منفي در رشد اقتصادي و اجتماعي جوامع خواهد داشت.

کشور آفريقاي جنوبي در ميان کشورهايي که نرخ بسيار بالاي سوءاستفاده جنسي از کودکان در آنها ثبت شده در رده هاي بالا قرار دارد و اين موضوع به يکي از اصلي ترين بحران هاي اين کشور تبديل شده است. بنابر تحقيقي که سازمان بهداشت جهاني انجام داده سالانه حدود 20 هزار گزارش سوءاستفاده جنسي به پليس آفريقاي جنوبي مخابره مي شود که يک پنجم آن مربوط به کودکان زير 18 سال است. اين آمار طي 10 سال گذشته افزايش چشمگيري داشته و البته جداي از اين آمار تعداد بسيار زيادي سوءاستفاده جنسي از کودکان در اين کشور صورت مي گيرد که هيچ گزارش و اطلاعاتي از آن به پليس اين کشور ارائه نمي شود.شبکه تلويزيوني BBC اما آمار نگران کننده تري از اين بحران ارائه مي دهد؛ سوءاستفاده جنسي از کودکان طي دهه گذشته 400 درصد افزايش داشته است. براساس تحقيقي که صورت گرفته دختري که در آفريقاي جنوبي به دنيا مي آيد بيشتر از آنکه احتمال به مدرسه رفتنش وجود داشته باشد احتمال دارد که مورد سوءاستفاده جنسي قرار گيرد. معمولاً اين کودکان هم از طبقه فقير جامعه هستند.

در سال 1994 سالانه بيش از 18 هزار سوءاستفاده جنسي از کودکان به پليس آفريقاي جنوبي گزارش مي شد که اين آمار در سال 2005 به 30 هزار مورد افزايش يافته است.

گزارش ديگري هم نشان مي دهد که سالانه 60 هزار مورد تجاوز جنسي در اين کشور آفريقايي صورت مي گيرد که 40 درصد آن افراد زير 18 سال هستند.

از سوي ديگر دانشگاه آفريقاي جنوبي هم اعلام کرده که سالانه يک ميليون زن و کودک در اين کشور مورد تجاوز قرار مي گيرند.

*سال گذشته نوزادي نه ماهه مورد تعرض شش مرد قرار گرفت که سن شان بين 24 تا 66 سال بود. مادر اين نوزاد پس از تولدش او را در خيابان رها کرده بود.

*دختر چهار ساله اي پس از آنکه توسط پدرش مورد تعرض قرار گرفت، جان داد.

*نوزادي 14 ماهه پس از آنکه توسط دو عموي خود مورد سوءاستفاده جنسي قرار گرفت، جان داد.

*نوزادي هشت ماهه توسط چهار مرد مورد تعرض قرار گرفت که يکي از آنها بعدها در دادگاه به حبس ابد محکوم شد. اين تنها چهار نمونه از سوءاستفاده هاي جنسي وحشتناکي است که روزانه نسبت به کودکان آفريقاي جنوبي صورت مي گيرد.

اين آمار زماني بيشتر نگران کننده مي شود که توجه داشته باشيم 70 درصد بزرگسالان و 80 درصد کودکان مبتلا به ويروس HIV در آفريقاي جنوبي زندگي مي کنند.يکي از عواملي که باعث افزايش سوءاستفاده جنسي از کودکان در آفريقاي جنوبي شده اين ديدگاه است که تجاوز به کودکان باعث جلوگيري از ايدز يا درمان آن خواهد شد.

اين ديدگاه نه تنها در آفريقاي جنوبي بلکه در ديگر کشورهاي آفريقايي از جمله ليبريا هم وجود دارد. اين کشور هم يکي از بالاترين آمارهاي سوءاستفاده جنسي را در ميان کشورهاي جهان دارا است. همين چند هفته پيش بود که در ليبريا کشيشي 64 ساله پسري هشت ساله را مورد آزار جنسي قرار داده بود. اين اتفاق رسوايي بزرگي در کليساي اين کشور برپا کرد.

اين پديده تنها شامل کشورهاي فقير و آفريقايي نمي شود بلکه در امريکا که ثروتمندترين کشور دنيا است هم آمار نگران کننده اي در اين مورد وجود دارد.

دانشگاه کلرادو چندي پيش آماري از سوءاستفاده جنسي به خصوص در ميان کودکان اين کشور منتشر کرد.

*در هر دو دقيقه يک کودک در امريکا مورد سوءاستفاده جنسي قرار مي گيرد.

*يک زن از هر شش زن امريکايي در کودکي مورد سوءاستفاده جنسي قرار گرفته است و يک مرد از هر 33 مرد.

*در سال 2005 بيش از 200هزار کودک و نوجوان در امريکا مورد آزار جنسي قرار گرفتند که 44 درصد آنها نوجوانان بين سنين 12 تا 18 سال هستند.

*در امريکا تنها 41 درصد موارد سوءاستفاده جنسي از کودکان به پليس گزارش مي شود و 59 درصد اين تجاوز به پليس گزارش نمي شود.

*تنها در ايالت کلرادو سالانه بيش از 50 کودک در اثر سوءاستفاده جنسي جان خود را از دست مي دهند که 75 درصد آنها را کودکان زير 4 سال تشکيل مي دهند.

*سالانه حدود دو هزار کودک در ايالت کلرادو پس از سوءاستفاده جنسي به بخش مراقبت هاي ويژه مراکز درماني منتقل مي شوند.

                                                                                   (روزنامه شرق۳۱/۲/۸۶)

+   مهدی شفیعی طهران ; ٥:۱۳ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦

بدون شرح!

گزارش يونيسف از فقر در کشورهاي در حال توسعه

يونيسف چند ماه پيش گزارش مشروحي در مورد وضعيت کودکان دنيا و شرايط زندگي آنها منتشر کرد.

در تحقيقي که يونيسف انجام داده کودکان خياباني را به دو دسته تقسيم کرده است؛ ساکن و مهاجر. اين کودکان از نظر مشاغل و گذران امور هم به پنج دسته تقسيم شده اند؛ داراي مشاغل خياباني، داراي مشاغل کاذب، ولگردان و باجگيران، متکديان و بزهکاران.

مجموعه همين کودکان خياباني از نظر وضعيت سکونت داراي تقسيمات متفاوتي هستند؛ کارتن خواب انفرادي، کارتن خواب گروهي، اتوبوس خواب، قطارخواب و هتل خواب.براساس گزارش يونيسف پايين بودن نرخ رشد اقتصادي کشورهاي در حال توسعه نسبت به کشورهاي توسعه يافته و صنعتي و توزيع ناعادلانه درآمد در اين بخش از جهان باعث شده ميزان فقر در اين کشورها بيش از ديگر بخش هاي جهان باشد.پژوهشگران بر اين باور هستند که براي داشتن يک زندگي عادي بايد هفت عامل در کنار يکديگر حضور داشته باشند. اين هفت عامل عبارتند از؛ دسترسي به غذاي سالم و کافي، آب سالم، خدمات تصفيه آب، بهداشت و درمان، سرپناه، آموزش و اطلاعات روز دنيا. در صورتي که فردي از دو يا چند عامل يادشده بي بهره باشد در شمار فقراي جهان قرار مي گيرد.آمارها نشان مي دهد 37 درصد از کودکاني که در کشورهاي در حال توسعه زندگي مي کنند که جمعيتي بالغ بر 640 ميليون نفر را شامل مي شوند در فقر مطلق زندگي مي کنند. يعني از بيش از دو فاکتور ضروري براي داشتن يک زندگي سالم محروم هستند.

ميزان فقر در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا و جنوب آسيا بيش از ديگر نقاط جهان است. طبق آمارهاي يونيسف بيش از هفتاد درصد کودکان ساکن در اين مناطق در فقر مطلق زندگي مي کنند. شمار کودکان فقير در کشورهاي امريکاي لاتين، کارائيب و آسياي شرقي کمتر است. چيزي حدود بيست درصد کودکان ساکن در اين مناطق در دامان فقر زندگي مي کنند و اين نسبت در کشورهاي آسياي شرقي و اقيانوسيه به کمتر از ده درصد مي رسد. تعداد کودکان محروم از امکانات اوليه حيات در مناطق روستايي جهان بيشتر از شهرها است. در حال حاضر هفتاد درصد از کودکان روستايي جنوب صحراي آفريقا و آسياي جنوبي در فقر مطلق هستند و حتي حداقل غذا، آب يا امکانات آموزشي و بهداشتي را هم در اختيار ندارند.

*بيش از نيمي از کودکان کشورهاي در حال توسعه (56 درصد) که تعداد آنها از يک ميليارد نفر هم بالاتر است در محروميت کامل به سر مي برند و حتي امکانات لازم براي ادامه حيات و داشتن يک زندگي سالم را نيز در اختيار ندارند.

*ميزان محروميت کودکان در دو منطقه جنوب صحراي آفريقا و آسياي جنوبي به بيش از هشتاد درصد رسيده است. اين امر در آينده مشکلات اقتصادي بسيار زيادي براي اين کشورها ايجاد خواهد کرد.

*سطح محروميت کودکان روستايي جهان از کودکان فقير شهري بسيار بالاتر است. براي مثال بيش از 90 درصد کودکان ساکن در روستاهاي آسياي جنوبي و جنوب صحراي آفريقا و 82 درصد از کودکان روستاهاي آفريقاي شمالي و خاورميانه در فقر مطلق زندگي مي کنند و از حداقل امکانات حياتي بي بهره هستند.

*بزرگترين مشکل کودکان فقير جهان نداشتن سرپناه و عدم امکان دسترسي به غذا و آب سالم است که باعث شده به بيماري هاي مختلفي مبتلا شوند و آسيب هاي جدي ببينند.

*34 درصد از کودکان کشورهاي در حال توسعه يعني حدود نيم ميليارد کودک به دليل نداشتن سرپناه مناسب مجبور هستند يک اتاق کوچک را با شش نفر تقسيم کنند و حتي از امنيت لازم براي استراحت يا داشتن يک حريم شخصي محروم هستند.

*31 درصد از کودکان جهان يعني حدود نيم ميليارد کودک ساکن در کشورهاي در حال توسعه به حمام، دستشويي، صابون، وسايل ضدعفوني کننده و... دسترسي ندارند و به همين دليل در معرض بيماري هاي عفوني و ميکروبي قرار دارند.

*25 درصد از کودکان کشورهاي در حال توسعه که شامل 400 ميليون نفر مي شوند به راديو، تلويزيون، تلفن و روزنامه دسترسي ندارند و در ناآگاهي کامل به سر مي برند.

*376 ميليون کودک يعني 20 درصد کودکان کشورهاي در حال توسعه براي رسيدن به آب بايد حداقل پانزده دقيقه پياده روي کنند تا بتوانند از آب ناسالم و تصفيه نشده چاهي استفاده کنند. عدم دسترسي اين قشر به آب تصفيه شده و سالم يکي از بزرگترين مشکلات بهداشتي جهان است.

*پانزده درصد کودکان زير پنج سال کشورهاي در حال توسعه از نظر غذايي کاملاً محروم هستند و کالري هاي ضروري براي سلامت جسمي و ذهني خود را دريافت نمي کنند. نيمي از آنها يعني حدود 91 ميليون کودک محروم از غذا در کشورهاي جنوبي قاره آسيا به سر مي برند.

*265 ميليون کودک در کشورهاي در حال توسعه جهان يعني پانزده درصد کودکان ساکن در اين بخش ها در برابر هيچ نوع بيماري واکسينه نشده اند و در اثر استفاده از غذا و آب ناسالم به بيماري هاي عفوني زيادي مبتلا مي شوند.

*13 درصد کودکان و نوجوانان بين 7 تا 18 سال کشورهاي در حال توسعه که شامل 134 ميليون نفر هستند هرگز به مدرسه نرفته اند و سواد خواندن و نوشتن ندارند. اين قشر از نظر آموزشي کاملاً محروم هستند و براي انجام هر کاري نياز به کمک ديگران دارند.

*ميزان فقر کودکان در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا بيش از ديگر نقاط جهان است. آنها حداقل از 4 عامل از 7 عامل ضروري براي ادامه بقا و برخورداري از يک زندگي سالم محروم هستند.

*198 ميليون کودک در کشورهاي جنوب صحراي آفريقا از سرپناه مناسب بي بهره هستند. 167 ميليون کودک هرگز از آب سالم و تصفيه شده استفاده نکرده اند و 30 درصد تا به حال به يک محيط آموزشي مثل مدرسه يا کلاس درس نرفته اند. 27 درصد کودکان اين منطقه از خدمات ضروري براي حفظ سلامت مثل واکسيناسيون يا خدمات پزشکي حين بيماري بهره اي نبرده اند. در جنوب آسيا نيز تعداد زيادي از کودکان از نظر بهداشتي، اطلاعاتي و غذايي محروم هستند. طبق آمارها 61 درصد کودکان آسياي جنوبي اصلاً در وضعيت بهداشتي مناسبي زندگي نمي کنند. 40 درصد کودکان اين منطقه در محل سکونت خود وسايل ارتباط جمعي ندارند و 27 درصد از غذاي سالم بي بهره هستند. بيش از نيمي از کودکاني که در محروميت کامل غذايي هستند در جنوب آسيا سکونت دارند. شمار کودکان محروم غذايي در اين منطقه به 53 ميليون نفر مي رسد. البته در همين مناطق هم توزيع فقر يکسان نيست. مثلاً در کشور مالديو تنها 19 درصد کودکان در فقر مطلق به سر مي برند در حالي که در کشوري مثل روآندا که در آفريقا قرار دارد بيش از نود درصد کودکان از هيچ کدام از امکانات حيات بهره مند نيستند و در فقر مطلق زندگي مي کنند. در کشورهاي خاورميانه 45 درصد کودکان از داشتن سرپناهي مناسب محروم هستند و 25 درصد هرگز غذاي مناسب مصرف نکرده اند.

*شمار کودکان فقير و محروم در روستاهاي جهان بيش از شهرها است. بيشترين تفاوت بين کودکان روستايي و شهري در حوزه خدمات بهداشتي است زيرا تنها 9 درصد کودکان شهري از خدمات بهداشتي محروم هستند ا ما در مقابل 41 درصد کودکان ساکن در روستاهاي جهان از اين عامل حياتي بي بهره هستند. از طرف ديگر احتمال اينکه يک کودک روستايي در يک فضاي پرجمعيت زندگي کند سه برابر بيشتر از يک کودک شهري است.

                                                                (برگرفته از روزنامه شرق ۳۱/۲/۸۶)

+   مهدی شفیعی طهران ; ٥:۱٠ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦

راههای ترويج ساديسم!

۱.روزهای تعطیل مثل بقیه روزها ساعتتون رو کوک کنین تا همه از خواب بپرن!(این روش برای افرادی که غیر از سادیسم٬رگه هائی از مازوخیسم هم دارن پیشنهاد میشه)

۲.سر چهار راه وقتی چراغ سبز شد دستتون رو روی بوق بذارین تا جلوئی ها زودتر راه بیفتن!

۳.وقتی می خواین برین دست به آب ٬با صدای بلند باطلاع همه برسونین!

۴.وقتی از کسی آدرسی رو میپرسین بلافاصله بعد از جواب دادنش جلوی چشمش از یه نفر دیگه بپرسین!

۵.کرایه تاکسی رو بعد از پیاده شدن و گشتن تمام جیبهاتون٬بصورت اسکناس هزاری پرداخت کنین!

۶.همسرتون رو با اسم همسر قبلیتون صدا بزنین!

۷.جدول نیمه تمام دوستتون رو حل کنین!

۸.توی اتوبان و جاده روی لاین منتهی الیه سمت چپ با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنین!

۹.وقتی عده زیادی مشغول تماشای تلویزیون هستن مرتب کانال رو عوض کنین!

۱۰.از بستنی فروش بخواین که اسم ۵۴ نوع از بستنیها رو براتون بگه!

۱۱.در یک جمع٬سوپ یا چای رو با هورت کشیدن نوش جان کنین!

۱۲.به کسی که دندون مصنوعی داره بلال تعارف کنین!

۱۳.وقتی از آسانسور پیاده میشین دکمه های تمام طبقات رو بزنین و محل رو ترک کنین!

۱۴.وقتی با بچه ها بازی فکری میکنین سعی کنین از اونها ببرین!

۱۵.موقع ناهار توی یک جمع٬جزئیات تهوع و استفراغی که چند روز پیش داشتین رو با آب و تاب تعریف کنین!

۱۶.ایده های دیگران رو به اسم خودتون بکار ببرین!

۱۷.بوتیک چی رو وادار کنین شونصد رنگ و نوع مختلف پیراهنهاشو باز کنه و نشونتون بده و بعد بگین هیچکدوم جالب نیست و سریع خارج بشین!

۱۸.شمعهای کیک تولد دیگران رو فوت کنین!

۱۹.اگه سر دوستتون طاسه مرتب از آرایشگرتون تعریف کنین!

۲۰.وقتی کسی لباس تازه میخره بهش بگین خیلی گرون خریده و سرش کلاه رفته!

۲۱.صابون رو همیشه کف وان حمام جا بذارین!

۲۲.روی ماشینتون بوق های شیپوری نصب کنین!

۲۳.وقتی دوستتون رو بعد از یه مدت طولانی می بینین بگین چقدر پیر شده!

۲۴.وقتی کسی در یه جمع جوک تعریف می کنه بلافاصله بگین خیلی قدیمی بود!

۲۵.چاقی و شکم بزرگ دوستتون رو مرتب بهش یادآوری کنین!

۲۶.بادکنک بچه هارو بترکونین!

۲۷.مرتب اشتباهات لغوی و گرامری دیگران هنگام صحبت رو گوشزد کنین و بخندین!

۲۸.وقتی دوستتون موهای سرش رو کوتاه می کنه بهش بگین که موی بلند بیشتر بهش میاد!

۲۹.بچه جیغ جیغوی خودتون رو به سینما ببرین!

۳۰.کلید آپارتمان طبقه۱۳ خودتون رو توی ماشین جا بذارین و وقتی به در آپارتمان رسیدین یادتون بیاد!(این راه هم جنبه هائی از مازوخیسم در بر داره)

۳۱.ایمیل های فورواردی دوستتون رو همیشه برای خودش فوروارد کنین!

۳۲.توی کنسرتهای موسیقی بزرگ و هنری٬بی موقع دست بزنین!

۳۳.هر جائی که می تونین٬آدامس جویده شده تون رو جا بذارین!(توی دستکش دوستتون بهتره)

۳۴.حبه قند نیمه جویده و خیستون رو دوباره توی قندون بذارین!

۳۵.نصف شبها با صدای بلند توی خواب حرف بزنین!

۳۶.دوستتون که پاش توی گچه رو به فوتبال بازی کردن دعوت کنین!

۳۷.عکسهای عروسی دوستتون رو با دستهای چرب تماشا کنین!

۳۸.پیچهای کوک گیتار دوستتون رو که ۵ دقیقه بعد اجرای برنامه داره حداقل ۲۷۰ درجه در جهات مختلف بچرخونین!

۳۹.با یه پیتزا فروشی تماس بگیرین و شماره تلفن پیتزا فروشی روبروئیش که اونطرف خیابونه رو بپرسین!

۴۰.شیشه های سس گوجه فرنگی و هات سس فلفل رو عوض کنین!

۴۱.موقع عکس رسمی انداختن برای هر کس جلوتونه شاخ بذارین!

۴۲.توی ظرفهای اجیل برای مهموناتون فقط پسته ها و فندقهای دهان بسته بذارین!

۴۳.شونصد بار به دستگاه پیغام گیر دوستتون زنگ بزنین و داستان خاله سوسکه رو تعریف کنین!

۴۴.توی روزهای بارونی با ماشینتون با سرعت از وسط آبهای جمع شده رد بشین!

۴۵.توی جای کارت دستگاه های عابر بانک چوب کبریت فرو کنین!

۴۶.جای بر چسبهای قرمز و آبی شیرهای آب توالت هتل هارو عوض کنین!

۴۷.یکی از پایه های صندلی معلم یا استادتون رو لق کنین!

۴۸.توی مهمو نی ها مرتب از بچه چهار ساله تون بخواین که هر چی شعر بلده بخونه!

۴۹.چراغ توالتی که مشتری داره و کلید چراغش بیرونه رو خاموش کنین!

۵۰.ورقهای جزوه ۳۰۰ صفحه ای دوستتون که ازش گرفتین زیراکس کنین رو قاطی پاتی بذارین٬یه بر هم بزنین٬بعد بهش پس بدین!

                                                                           (فرستاده شده توسط خانم عسل سینگ)

+   مهدی شفیعی طهران ; ۳:٥٧ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ اردیبهشت ،۱۳۸٦

دستور زبان عشق

دست عشق از دامن دل دور باد!                      

می توان آیا به دل دستور داد؟

می توان آیا به دریا حکم کرد

که دلت را یادی از ساحل مباد؟

موج را آیا توان فرمود:ایست!

باد را فرمود :باید ایستاد؟

آن که دستور زبان عشق را

بی گزاره در نهاد ما نهاد

خوب می دانست تیغ تیز را

در کف مستی نمی بایست داد.

                              دکتر قیصر امین پور

                   *‌‌‌  *  *

راستش من خودم از عاشقان سینه چاک شعر و شاعری هستم و همیشه در طول روز سعی

می کنم حتی شده چند بیت را هم بخونم ولی بهیچ عنوان سعی نداشتم این علاقه را به وبلاگم

و نوشته هام منتقل کنم چون اساسا این وبلاگ را با هدف نقد مسائل و مشکلات اجتماعی راه

اندازی کردم و بغیر از چند مورد به این اصل وفادار بوده ام.

ولی از آنجا که به استاد امین پور از نوجوانی و از دوران رفتنم به مجله سروش نوجوان ارادت خاصی

دارم٬حیفم اومد یکی از زیباترین شعرهای مجموعه جدید ایشان را که البته هنوز چاپ نشده روی وب

نذارم. شعرهای این مجموعه را از دست ندهید. با آقای علی بیک مدیر نشر مروارید که صحبت کردم

گفت این کتاب در مرحله انتخاب جلد از سوی آقای امین پور قرار دارد و بمحض رضایت ایشان از طرح

روی جلد ٬زیر چاپ می رود. قرار بود این کتاب به نمایشگاه برسد که نشد. به همین زودی ها دوباره

یه اتفاق خوب توی دنیای شعر میخواد بیفته. گوش بزنگ باشید:دستور زبان عشق؛نشر مروارید.

+   مهدی شفیعی طهران ; ۱:۱۳ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ اردیبهشت ،۱۳۸٦

چهار نفر

چهار نفر بودند. اسمشان این ها بود:همه کس٬ یک کسی٬ هر کسی٬هیچ کس.

کار مهمی در پیش داشتند و همه مطمئن بودند که یک کسی این کار را به انجام می رساند٬

هر کسی می توانست این کار را بکند٬اما هیچ کس این کار را نکرد. یک کسی عصبانی شد٬

چرا که این کار٬کار همه کس بود٬ اما هیچکس متوجه نبودکه همه کس این کار را نخواهد کرد.

سرانجام داستان این طوری تمام شد که هر کسی یک کسی را سرزنش کرد که چرا هیچ کس

کاری را نکرد که همه کس می توانست انجام بدهد.

شما کدومشون هستین؟!.... تا حالا فکر کردین؟

+   مهدی شفیعی طهران ; ٧:۱٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ اردیبهشت ،۱۳۸٦

طالع بينی چينی

هیچ کلکی در کار نیست! این بازی بطرز شگفت انگیزی دقیق خواهد بود! البته بشرطی که تقلب

نکنید!

طالع بینی چینی!..

سال جدید چینی امسال سال اژدهای آهنین است که امیدوارم سالی خوش و پر از خوش

شانسی برای شما باشد.

فقط به دستورالعمل عمل نمائید و تقلب نکنید٬در غیر اینصورت نتیجه درست از آب در نخواهد آمد

و بعد آرزو خواهید کرد که ایکاش تقلب نمیکردید!

حدودا ۳ دقیقه زمان خواهد برد تا شما را دیوانه کند!!

این بازی نتیجه خنده دار و در عین حال شگفت انگیزی خواهد داشت!

پیام را یکجا تا پایان نخوانید بلکه مرحله به مرحله پیش بروید و عین دستورالعمل انجام دهید!

نکته:زمانی که می خواهید اسامی را بنویسید اطمینان حاصل کنید که اشخاصی هستند

که شما آنها را میشناسید.(یعنی اسم الکی یا بیخودی ننویسید!!).

مهم:همچنین بیاد داشته باشید که بهنگام نوشتن اسامی و عمل کردن به دستورالعمل از

احساس و غریزه خود استفاده کنید و بیخودی و بیش از حد فکر نکنید بلکه آنچه که در آن

لحظه به ذهنتان می آید را بنویسید!

برای آخرین بار اینکه این بازی را باید مرحله به مرحله انجام دهید تا بهترین نتیجه را ببینید.

پس حس کنجکاویتان را کنترل کنید و قدم به قدم پیش بروید.

خوب حالا یک قلم و یک برگ کاغذ آماده کنید.

۱.اول از هر چیز اعداد ۱ تا ۱۱ را بصورت ستونی یا ردیفی(عمودی) روی کاغذ بنویسید.

۲.جلوی ردیف ۱و۲ هر عددی را که مایلید بنویسید.

۳.جلوی ردیف ۳و۷ نام شخصی را از جنس مخالف بنویسید.

== به پائین نگاه نکن!تقلب ممنوع!==

۴.نام اشخاصی را که می شناسید(چه دوست یا اعضای خانواده یا فامیل)در جلوی ردیفهای

۴و۵و۶ بنویسید.

۵.در ردیفهای ۸و۹و۱۰و۱۱ نام چهار ترانه(آهنگ) را بنویسید(جلوی هر عدد یک ترانه)

۶.اکنون نهایتا یک آرزو می توانید بکنید.

                                            *********************

حالا کلید رمز گشائی این بازی:

۱. عددی را که در ردیف ۲ نوشته اید مشخص کننده تعداد اشخاصی است که شما باید درباره

این بازی به آنها بگوئید.

۲. شخصی که نامش در ردیف ۳ قید شده کسی است که شما عاشقش هستید!!!!

۳. شخصی که نامش در ردیف ۷ قید شده کسی است که شما دوستش دارید ولی با هم

نمی سازید(یا به تعبیر دیگر عاقبت خوشی نخواهد داشت!)!!!!

۴. شخص شماره ۴ کسی است که شما بیش از همه به آن اهمیت می دهید!

۵. شخص شماره ۵ کسی است که شما را بسیار خوب می شناسد.!

۶. شخصی که نامش در ردیف ۶ قید شده٬ستاره بخت(ستاره خوش شانسی)شماست!!

۷. آهنگ قید شده در ردیف ۸ با شخص شماره ۳ تطبیق می کند(مرتبط است)!!!

۸. آهنگ شماره ۹ آهنگی برای شخص شماره ۷ است.!!

۹. آهنگ شماره ۱۰ آهنگی است که بیش از همه افکار شما را بازگو می کند!!!

۱۰. و بالاخره شماره ۱۱ آهنگی است که می گوید شما درباره زندگی چه حسی دارید!!!!

واقعا شگفت آور است٬نه!!؟!!

بنظر می آید که درست باشه!

+   مهدی شفیعی طهران ; ٧:٠٤ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ اردیبهشت ،۱۳۸٦

حق با ما بود سردار!

از شور و حال و انرژی فراوان و خیلی ویژگیهای دیگر جوانی که بگذریم٬ عصیانگری و سعی در

جلوه دادن خود و متفاوت بودن از دیگران را هم می توان زیر مجموعه جوانی قرارداد.

به همه اینها نپذیرفتن بدون قید و شرط هر چیزی را هم اضافه نمائید٬که خصوصا در جوانان

دو دهه اخیر بسیار دیده می شود.اینها از خصوصیات مشترک میان جوانان همه دنیا می باشد و

تفاوتها هم به کشوری که در آن زندگی می کنند و فرهنگ آنها بستگی مستقیم دارد و خیلی

فاکتورهای دیگر که مورد بحث ما نیست.

برای متفاوت جلوه دادن خود از دیگران در بین جوانان شیوه های مختلفی وجود دارد که یکی از

عمومی ترین آنها انتخاب لباس و نوع پوشش٬بیشتر از سایر شیوه ها طرفدار دارد.

اگر مثلا عده ای با داشتن تحصیلات عالی یا داشتن هنری خاص یا استعدادی فوق العاده٬ بطور

ناخودآگاه متمایز می شوند ولی اکثریت دیگر که فاقد اینگونه مهارتهای ذکر شده-بطور مثال-

می باشند٬راه آسانتری را که همانا پیروی از مد می باشد؛پی میگیرند.

طراحان لباس معمولا برای هر نوع سلیقه ای چیزی در آستین خود دارند و یا با شناخت نیازهای

جدید٬طرحهای جدید را خلق و در اختیار مصرف کننده این بازار پر تقاضا قرار می دهند. پدیده

شدن هر از گاه بعضی از این طرحها هم نشان از موفقیت غیر قابل انکار و بدنبال آن درآمد سرشار

و لگاریتمی این صنعت برای صاحبان و طراحان آن دارد.

تا اینجا ظاهرا هیچ مشکلی وجود ندارد.یعنی بازار برای هر نوع سلیقه ای جنسی را عرضه

می کند و خریداران مختارند بر اساس دارا بودن حق انتخاب ٬آزادانه از اینهمه تنوع استفاده کنند.

مشکل از آنجا آغاز می شود که در کشوری زندگی کنی که سفت وسخت بر ارزشهای دینی و

اخلاقی خود اصرار داشته باشد و تخطی از آن را جرم بداند٬مانند ایران.

عقل حکم می کند یا شرایط جائی را که در آن زندگی می کنی بپذیری یا آنجا را ترک کنی و

یا اگر قدرت کافی در اختیار داری سعی در تغییر داشته باشی. با توجه به فضای حاکم بر جامعه

ما راه دوم و سوم عملا غیر ممکن یا حداقل بسیار سخت بنظر می رسد.

حالا اگر جوان باشی و سر پر سودائی هم داشته باشی و دوست داشته باشی هر طور که

می خواهی لباس بپوشی و بدنبال تبعیت از مد هم باشی ٬آنوقت نتیجه این می شود که از 

۲ هفته قبل تا بحال دیدیم و دیدید!

هر چه کارشناسان و مخالفان اجرای طرح اخیر بیشتر گفتند که این راه درستی برای مقابله

نیست٬طراحان و مسئولین این طرح در نیروی انتظامی بیشتر بر انجام آن پافشاری کردند.

بطوریکه پس از این چند روز فریاد اعتراض مردم و حتی رئیس قوه قضائیه هم بلند شد. آنطور که

در اخبار و روزنامه ها از قول آقای هاشمی شاهرودی نقل شد٬گویا ایشان هم دل خوشی از

این نوع برخورد و کشاندن خانواده ها به کلانتری ها نداشته است.

اگر آمار ۸۵٪ موافقان اجرای طرح مبارزه با بد حجابی را باور کنیم٬آیا اینهمه صدای اعتراض و

نارضایتی را صرفا می توان متعلق به ۱۵٪ باقیمانده دانست؟آنهم وقتی که در تمامی مسائل٬

مخالفین همیشه کمترین تریبون و فرصتی برای اعتراض در اختیار داشته اند؟ 

همانطور که مخالفان ابراز نگرانی کرده بودند و صاحب این قلم هم در مطالب قبلی به آن اشاره

کرده بود٬بازخورد منفی این طرح و برخورد نامناسب مجریان آن -عطف به سوابق اجرای چنین

طرحهائی- قابل پیش بینی بود. اما براستی علت ناکامی های پیاپی دولت های قبل و دولت

فعلی و مسئولینی که هر ساله بار سنگین اجرای چنین طرحهائی را بر دوش می کشند و

هزینه های زیادی هم از خزانه دولت می کنند٬در کجاست؟

علتی که امروزه تقریبا تمامی مخالفان از آن بکرات یاد می کنند٬ بحث فرهنگ سازی است.

در مورد این مهم اهالی فن و کارشناسان بسیار سخن گفته اند و از حوصله این مطلب و سواد

نگارنده هم خارج است!(چون اینجانب کلا با این کلمه فرهنگ مشکل دارم).

از عوامل این ناکامی که از اهمیت بالائی هم برخوردار می باشد٬نبودن جایگزین مناسب در ازای

پوششهای فعلی که از آن به عنوان ناهنجار و بد حجابی-درست یا غلط- یاد میشود٬ می باشد.

بدین معنی که بازار از اینگونه محصولات اشباع شده و عملا اگر کسی قصد نخریدن و استفاده

کردن از مدلهائی غیر از انواع موجود را داشته باشد٬شانس زیادی برای حصول نتیجه ندارد.

سال قبل اداره اماکن نیروی انتظامی در حرکتی عجولانه صرفا با دستور به اتحادیه های 

پوشاک٬از صاحبان مغازه ها و بوتیک داران خواسته بود که مانتوهای تنگ و کوتاه را از پشت

ویترین ها جمع آموری و از فروش آنها خودداری کنند. در ناموفقی این دستور شکی نیست٬

چون کماکان متقاضیان به راحتی قادر به خرید انواع ممنوعه می باشند.

بعبارت دیگر نظارت و کنترل قطعا کافی نبوده است٬ که اگر می بود دیگر کسی قادر به پیدا کردن

این نوع لباسهای خبر ساز  در بازار نبود و ایضا از اینهمه دردسر هم. وجود دست های با نفوذ

در پس پرده این بازار گل و گشاد و بسیار سودآور کاملا محسوس می باشد.

میدان ندادن و عدم حمایت مالی دولت از طراحان و تولید کنندگان داخلی٬ از عوامل مهم دیگر

بشمار می رود.قطعا تولید کنندگان داخلی با دانستن نیازها و همچنین محدودیتهای جامعه

توانائی تولید محصولاتی را که هم توقعات جامعه اکثرا جوان ما را برآورده نماید و هم در راستای

سیاست های نظام اسلامی باشد٬دارد.

خوشبختانه طی یکی دو سال گذشته اقداماتی در قالب برپائی نمایشگاهها و فراخوان طراحان

داخلی٬صورت پذیرفت که البته هنوز نتوانسته به جایگاه واقعی خود دست پیدا کند.

نیاز به تلاشهای مستمر و جدی تر برای نیل به اهدافی که دولتمردان ما در سر می پرورانند٬

امری است واضح و بدون نیاز به توضیح.

تقریبا تمامی این مدها٬غریبه و بعبارت دیگر وارداتی هستند. راههای ورود آنها هم کاملا 

شناخته شده هستند. کافی است دسترسی به اینترنت داشته باشی تا با اندکی جستجو

در آن به سایتهای فراوانی که به نمایش آخرین مد ها اقدام می کنند٬برسی.

ماهواره ها هم در این میان نقش بسیار مهمی بعهده گرفته اند. اگر کار کردن با کامپیوتر و

جستجو در اینترنت نیاز به تخصص دارد ولی ماهواره چنین تخصصی را نمی طلبد.

بویژه آنکه قیمت ارزانتری هم در مقایسه با خرید یک سیستم حتی معمولی کامپیوتری دارد.

استفاده بازیگران و خوانندگان از این مد ها در فیلمها و کلیپهای پخش شده از ماهواره ها را 

هم اگر بتوان زیر سبیلی رد کرد ٬ وجود کانالهای مخصوص به ارائه آخرین مد های روز دنیا

را نمی توان نادیده گرفت. ولی آیا بواسطه وجود چنین دلایلی می توان منکر مفید بودن 

اینترنت و ماهواره ها شد؟ جواب منفی است.ولی پاسخ منطقی به این سوال در دل همان

فرهنگ و فرهنگ سازی- که من با آن مشکل دارم- قرار دارد. وقتی نمیتوان جلوی این هجوم

رسانه ای و شبکه ای ایستاد٬از برخوردهای اینچنینی و قهریه هم نمیتوان انتظار معجزه داشت

. همجواری با کشورهای صاحب سبک و با سابقه در تولید پوشاک مانند ترکیه و همچنین

وجود بازارهای وسیع و ارزان عرضه پوشاک در دبی نیز به نوعی مشکل مضاعف به حساب 

می آیند. با توجه باینکه در چند سال اخیر تب سفر به این کشورها تقریبا در تمامی ایران فراگیر

شده است٬نمی توان مانع ورود اینگونه لباسها و در پی آن شیوع انواع مد ها٬ گردید.

اینها تنها بخشی از معدود مشکلات موجود در این حوزه پر حرف و حدیث است. 

متولیان انتظامی به تمامی این مشکلات واقف و آگاه می باشند٬ولی معلوم نیست چرا

همچنان بر شیوه سنتی مقابله خود پافشاری می کنند. استفاده از شیوه پر خطر و پر هزینه

آزمون و خطا در این مقوله٬بطور حتم به زیان همگان خواهد بود.   

+   مهدی شفیعی طهران ; ٢:٢٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ اردیبهشت ،۱۳۸٦

دومين روز از آغاز طرح مبارزه با بد حجابی

+   مهدی شفیعی طهران ; ٧:۱٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ اردیبهشت ،۱۳۸٦

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

عدم آگاهی از قوانین همیشه باعث دردسر و اتلاف وقت برای کسانی است که از حقوق قانونی

خود بی اطلاع هستند. این حقوق از حقوق شخصی و فردی تا مسائلی بزرگتر و با ابعاد وسیعتر

را شامل می شود. همه ما در شرایطی قرار گرفته ایم که ناچار به مطالعه قانون شده باشیم

ولی بیشتر در جوانب شخصی از زندگی. واضح تر اینکه با قرار گرفتن در جایگاه شاکی یا متهم

مجبور به مطالعه قانون توسط خود یا استفاده از اهالی فن - مثلا وکیل - شده ایم یا شاید در

آینده بشویم. ولی تمامی این قوانین از یک چارچوب اصلی و مرجع بنام قانون اساسی پیروی

می کنند. تمامی کشورها مجبور به داشتن این مهم هستند و لزوم وجود آن بر کسی پوشیده

نیست. اما بیشتر ما صرفا برای حل مشکلات شهروندی و انسانی خود از زیرمجموعه های

قانون اساسی اطلاع داریم و شاید تا بحال حتی یک بار هم شرایطی پیش نیامده تا قوانین

کلی و اساسی نظام خود را مطالعه کنیم. پیشنهاد می کنم حتی بعنوان مطالعه آزاد هم شده

یکبار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را بخوانید. باور کنید خیلی جالب است. خود متوجه

خواهید شد که در بسیاری موارد این اصل مهم رعایت نمیشود یا حداقل سعی شده آن را دور

بزنند.برای خواندن متن کامل ٬ با آخرین اصلاحات اینجا را کلیک کنید.پشیمان نمیشوید.

+   مهدی شفیعی طهران ; ٦:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢ اردیبهشت ،۱۳۸٦

چاره ای نیست سردار صبر می کنیم

همه ساله با آغاز فصل گرما حرف و حدیث هائی هم در مورد پوشش و حجاب مطرح می شد.

اما امسال گویا نیروی انتظامی عزم خود را جزم کرده تا با بد حجابی برخوردی اساسی و در

ابعادی وسیع داشته باشد. شروع این نظریه با مصاحبه های مکرر و ارائه آمارهای این نیرو در

مورد نظر سنجی های انجام شده از مردم٬ با انتقادات فراوانی روبرو شد. فرمانده پلیس 

پایتخت در آخرین مصاحبه خود با خبرگزاری فارس خبر از رضایت ۸۷ درصدی مردم نسبت به

اجرای این طرح خبر داد. ولی سردار رادان از جزئیات بیشتر این نظرسنجی چیزی نگفته و فقط

به تعداد پرسش شوندگان اشاره کرده و از اینکه این جمعیت از چه قشری بوده یا از نظر 

جنسیت شامل چه تعداد زن و مرد بوده و اساسا توسط خود آنها یا سازمان و نهاد دیگری

انجام شده است یا خیر توضیحی نداده است. دامنه اعتراضات به صحن مجلس هم کشیده

شد و روز به روز به تعداد موافقین و مخالفان این طرح اضافه می شود.

واقعیت این است که مردم از سابقه چنین طرحهائی ذهنیت جالبی ندارند. بخصوص اینکه 

تاکید سردار بر برخورد قاطعانه بیشتر باعث رعب و وحشت شده تا اعتماد و همراهی. دخالت

نهادهای دیگری غیر از این نیرو در سالهای قبل و رفتارهای بعضا مغرضانه عوامل آموزش ندیده

آنها هنوز از یادها نرفته٬ هرچند که سردار قول داده که این طرح فقط با استفاده از افراد آموزش

دیده و متخصص صورت میپذیرد.

مسئله دیگر مشخص نبودن حد و حدود حجاب و بد حجابی است. تا صریحا مشخص نباشد که

با چه افرادی قرار است برخورد صورت بگیرد اوضاع به همین منوال خواهد ماند. اگر منظور از بد

حجاب همان چند درصد ناچیز افرادی هستند که واقعا افتضاح لباس میپوشند و همه هم

می دانیم٬ اینهمه سرو صدا و مصاحبه و تبلیغات دقیقا نتیجه عکس را برای این نیروی زحمت

کش بهمراه خواهد داشت. با همه این اوصاف سردار رادان هنوز هم محکم بر موضع خود

پافشاری می کند و اطمینان می دهد که با گذشت مدتی از اجرای این طرح و مشاهده نوع

برخورد نیروهای تحت امرش قطعا نظر مخالفین هم تامین خواهد شد. این مهم را هم نباید

نادیده گرفت که طراحان این موضوع از برخوردهای شفاهی و ارشاد کننده بعنوان اولین گزینه

یاد می کنند و بازداشت و معرفی به مراجع ذیربط را بعنوان آخرین راه حل در نظر گرفته اند.

گویا قرار است کسانی که پوشش آنها بنوعی است که حتما نیاز به تعویض دارد با هدایت به

مراکز در نظر گرفته شده با دعوت از والدین آنها تبدیل به پوششی با رعایت حجاب و موازین

گردد. نکته مشترک بیشتر معترضین نیز همین اقدام است٬ یعنی با دعوت از خانواده هائی

که هنوز هم مراجعه به کلانتری را عملی قبیح می پندارند عملا به حریم و آبروی این افراد

خدشه وارد خواهد شد. اما قاطعیت سردار چاره ای جز صبر کردن و اعتماد کردن به ایشان

و افراد نیرویش باقی نمی گذارد. امیدوارم به گفته ایشان بعد از اجرای طرح همه راضی و

خوشنود باشند.

گفتگوی سردار هم خواندنی است٬ آنرا از دست ندهید.    

+   مهدی شفیعی طهران ; ٧:۳۸ ‎ب.ظ ; شنبه ۱ اردیبهشت ،۱۳۸٦

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir